Характеристика симптомів, причин та способів лікування простатиту у чоловіків

За даними БМЕ простатит – це запальний процес, що протікає у передміхуровій залозі у чоловіків із поразкою паренхіми та інтерстицій. Лікування простатиту у чоловіків тривалий і складний захід найчастіше через повне ігнорування захворювання на самому його початку. Що ж таке простатити, які їх причини та перші ознаки, що потрібно знати про предмет «діагностика» та які сучасні методи лікування простатиту існують. Все про простатит, що необхідно знати чоловікам – у цій оглядовій статті.

здорова та запалена простата при простатиті

Ab ovo – від яйця

Не йдеться про сатири Горація, в даному випадку нас цікавить все, що стосується простатиту, від самого початку до останнього «писку» лікування. Симптоми простатиту зустрічаються у чоловіків у період активного статевого життя, від 25 до 45 років, на тематичному відео можна докладно вивчити все, що стосується основ захворювання, причин та ознак його, особливостей діагностики та лікування.

Причини розвитку простатиту великі. При простатиті найбільшу вагу у розвитку захворювання мають інфекційні фактори:

 1. Гостра форма. Як причини-провокаторів виступає кокова флора.
 2. хронічна форма. Причини її розвитку більш великі, як первинні фактори такого простатиту у чоловіків виступають: гонококи, трихомонади, Гр+ і Гр-бактерії, мікобактерії туберкульозу. У поодиноких випадках при діагностиці виявляються мікоплазми, віруси, грибки, хламідії та ін.

Примітно, що хронічний простатит, причиною якого став збудник, що проникнув у передміхурову залозу, надалі може мати без участі патогенного фактора та мати бактеріальний характер. Гостра форма частіше буває спровокована зовнішніми причинами: переохолодженням, травмою уретри або пошкодженням сечового міхура в результаті ендоскопічних досліджень або різних маніпуляцій, гіподинамією і внаслідок цього порушенням крово- та лімфообігу в малому тазі (застійний простатит), гормональними або аутоімунними порушеннями.

бактерії, що викликають інфекційний простатит

Нерідко можна почути тільки про один тип простатиту - інфекційний, проте за даними ВООЗ на частку бактеріального простатиту припадає не більше 10% всіх випадків захворювання, тоді як хронічний бактеріальний простатит реєструється в 90% випадків.

Таблиця №1. Коротка характеристика патології

Категорії при простатиті Гостра інфекція Наявність збудника в секреті простати або 3-ї порції сечі Рівень (підвищення) лейкоцитів при м\с секрету або сечі
1 кат. Гострий бактеріальний + + +
2 кат. Хронічний бактеріальний - + Невизначено (є чи ні)
3а. Синдром хронічного тазового болю запального характеру, небактеріальний - - +
3 б. Простатодинія, синдром тазового болю незапального характеру - - -
4 кат. Безсимптомний запальний процес - Невизначено (так чи ні) Невизначено (так чи ні)

Етіологія бактеріального простатиту в гострому і хронічному проявах вивчена повніше, здебільшого причиною хвороби стають бактерії сем. Enterobacteriaceae (паличка Е. coli). Роль атипових мікроорганізмів як причини простатиту (уреплазма, хламідія, мікоплазма) на даний момент вважається повністю не доведеною. Симптоми простатиту у чоловіків з ознаками ослаблення імунітету, зокрема за ВІЛ, причиною виникнення хвороби можуть стати дріжджові грибки (Candida spp. ) або мікобактерії туберкульозу.

До появи ери антибіотиків значну роль розвитку простатиту грала гонококова флора (Neisseria gonorrhoeae), особливо часто вона ставала причиною його абсцедуючої форми.

Причини абактеріальної форми простатиту не вивчені остаточно, хоча лікарями-урологами досконало вивчено перелік можливих патогенетичних (провокуючих простатит) факторів, які грають далеко не останню роль у виникненні запалення у простаті без присутності мікроорганізмів. Так, в основі причин простатиту, що носить небактеріальний характер, лежать застійні процеси в малому тазі, порушення кровообігу, інтрапростатичний рефлюкс сечі та аутоімунний асептичний запальний процес.

Хворий чи ні – ось у чому питання

Який вигляд має чоловік при простатиті? Для людини, далекої від медицини, а тим більше не розуміється на проблемах урології, зовнішній чоловічий вигляд одного індивідуума нічим не відрізняється від натовпу інших. І лише досвідчений фахівець вже за першими скаргами пацієнта зрозуміє, де назріло коріння проблеми і які шляхи його усунення потрібно буде пройти.

лікар призначає лікування простатиту

Симптоми простатиту часто описують у кілька фраз, виділяючи найяскравіші моменти, і це грає з чоловіком злий жарт. Покладаючись на такі неточні визначення, він ігнорує справді важливі дзвіночки, вважаючи, що хвороби немає, хоча насправді клінічна картина залежить від характеру морфологічних змін у простаті.

Найперші симптоми можна віднести до наступних типів простатиту:

 • Катаральний простатит. Тупі болі в промежині, що віддають у криж, часті нічні позиви.
 • Фолікулярний простатит. Утруднене і часте сечовипускання, іноді із затримкою. Болі при "пописі", що посилюються в кінці процесу сечовипускання, а також дефекації. Субфебрильна температура.
 • Паренхіматозний простатит. Є симптоми різко вираженої дизурії, часто ОЗМ, болі при природних оправленнях, загальна інтоксикація з температурою до 40°С.

При простатиті з абсцедуванням симптоми яскравіші з можливим розкриттям гнійника в пряму кишку або передміхурову частину сечівника. За такого прориву симптоми стихають. Якщо розтин абсцесу відбувається в парапростатичну клітковину або область промежини, можна спостерігати візуальні симптоми: припухлість, почервоніння шкіри з вираженою флюктуацією. Стан чоловіка у своїй різко погіршується.

Комплексне лікування простатиту не можна розпочинати без ретельного обстеження чоловіка, діагностики та аналізу симптомів, які можуть прямо вказати на тип хвороби.

Загалом прийнято розрізняти гострий та хронічний перебіг простатиту, на тематичному відео в Інтернеті можна докладно дізнатися, які симптоми відносяться до тієї чи іншої форми. Розглянемо це питання докладніше.

Гостра – типові її симптоми характеризуються проявом трьох стадій: катаральної, фолікулярної та паренхіматозної. Про них докладно описано вище.

консультація лікаря при простатиті

Найцікавішою у плані ознак є хронічна форма простатиту, оскільки у ній є маса варіацій симптомів. Загалом від простатиту, а вірніше від його типу, залежить ефективне лікування простатиту.

У стадії хронізації можна назвати такі моменти:

 1. Хронічний простатит рідко стає результатом гострого процесу.
 2. Первинний простатит відбувається зі стертою симптоматикою.
 3. Характерний симптом хронізації – убогі виділення з уретри при дефекації.
 4. Перші симптоми, зазвичай, не виражені, сам патологічний процес розвивається роками. Йому передує простатоз (застійні явища в капілярах), який плавно переходить в абактеріальну форму запалення передміхурової залози.
 5. Специфічна патогенна мікрофлора не є причиною виникнення хронічного простатиту, але сам хронічний процес є ускладненням запального процесу внаслідок дії уреаплазм, тріхомонад, хламідій та гонококів.

Що відчуває чоловік при простатиті на хронічній стадії? Відгуки пацієнтів показують, що найчастіше спочатку відчуваються незначні болі у промежині, мізерні виділення, потім більшість чоловіків просто не звертає увагу. Наступним етапом можна відзначити приєднання наступних симптомів: печіння в уретрі, статеві розлади, дизурія, загальне нездужання. Часті осічки під час сексу приводять чоловіків у депресивний стан, вони стають дратівливими чи пригніченими.

Важливо зрозуміти, що всі ці ознаки не обов'язково виявляться в кожному конкретному випадку хронізації, саме це ускладнює постановку діагнозу на ранній стадії хвороби, крім того, симптоми мають властивість змінюватися місцями, що ще більше вводить в оману.

Тривалі синдроми

Що можна очікувати від простатиту у хронічній формі? Якщо немає своєчасної діагностики та лікування – нічого хорошого, це підтвердить будь-який фахівець. Для цього типу простатиту характерні 3 синдроми:

Біль

Сама простата не болить, але крізь неї проходять і поряд знаходяться безліч нервових закінчень, які неминуче залучені в запальний процес. Болі можуть бути різної інтенсивності - від мало ниючих, що створюють дискомфорт, до сильних, що не дають спокійно заснути. Іррадіація болю відбувається у всі поруч знаходять області (мошонка, криж, промежину), біль від простатиту необхідно диференціювати від подібних симптомів інших захворювань.

болі у чоловіка при простатиті

Дизурія

Дизуричний синдром завжди вказує на неполадки в системі сечовипускання, але що послужило цьому, з'ясовується при діагностиці. Збільшений обсяг простати неминуче стискає уретру, і струм сечі порушується з подальшим розвитком частих позивів у туалет відчуттям неповного спорожнення сечового міхура. При запущеному простатиті буває компенсаторна гіпертрофія м'язового шару сечового міхура та сечоводів. У цей час симптоми дизурії слабшають, але знову повертаються у посиленому варіанті.

Секс без задоволення

Інтимне життя, що йде на спад, – саме ці перші симптоми і помічають чоловіки, і саме вони, як свідчать відгуки, змушують їх звертатися до лікаря. Часті нічні ерекції, оргазм у стертій формі, погана ерекція та швидке сім'явипорскування, болі під час нього – ось те, що турбує сильну підлогу найбільше. У запущеній стадії хронізації від простатиту годі очікувати нічого доброго, часто розвивається еректильна дисфункція.

Ступінь статевого розладу у чоловіків неоднакова, хтось починає статевий акт і абияк його завершує, відмахуючись від характерних дзвіночків. Для деяких навіть первинна слабка реакція пеніса на чарівний подразник стає крахом і початком моторошних переживань, що переходять у затяжну депресію. Примара імпотенції важко переноситься хворими з проблемами з передміхурової залозою, практично завжди фахівці та близькі зауважують, що від простатиту псується характер.

Щоб дізнатися більше про захворювання, можна вивчити тематичне відео, де фахівці пояснюють багато нюансів патології.

Що записати у картці

Який запис з'явиться в медичній карті у пацієнта і який остаточний діагноз буде встановлений, залежить від серії первинних досліджень, починаючи від приходу хворого до лікаря-уролога та його скарг (анамнез) до останнього етапу діагностичних заходів. Що саме потрібно – залежить від типу простатиту, його занедбаності та згоди самого пацієнта на специфічні діагностичні процедури.

Загалом діагностика складається з:

 1. Анамнезу. Лікар докладно запитає про всі скарги та симптоми, передумови захворювання та ін.
 2. Аналіз сечі.
 3. Масаж простати (пальцеве ректальне дослідження + взяття секрету).
 4. УЗД простати.
 5. Спермограми.
 6. Біопсії передміхурової залози (за показаннями).

Що дає діагностика і чи так вона важлива? Якщо почитати відгуки пацієнтів, часто можна зрозуміти, що більшість чоловіків намагається відлинути від багатьох етапів діагностики, мотивації при цьому різні. Ціна такої байдужості – власне здоров'я! Важливо пам'ятати, що простатит виліковний тільки в тому випадку, якщо він схоплений вчасно і діагноз поставлений точно з визначенням форми захворювання і його причини.

Як стати здоровим назавжди

Отже, чоловік розуміє, що у нього простатит, що очікує надалі і чи можна повернути втрачене здоров'я? Важливо розуміти, що від простатиту доведеться позбавлятися вдвічі більше за часом, ніж він розвивався. Причому якщо патологічний процес йшов практично поза увагою чоловіка, то лікування простатиту проходитиме за безпосередньої його участі. Чи вилікуємо гострий або хронічний простатит - так, якщо дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, у занедбаних випадках хронічної форми при лікуванні вдається досягти стійкої ремісії.

лікар та пацієнт з простатитом

Етапи лікування простатиту безпосередньо залежатимуть від того, що зрештою виявив лікар при обстеженні, від різновиду хвороби, віку пацієнта та фізичних його даних.

Схема лікування завжди суворо індивідуальна, але можуть бути у ній такі моменти:

 • Антибактеріальна терапія.
 • фізіотерапевтичні методи.
 • Фітотерапія.
 • Призначення імунокоректорів.
 • Урологічне масаж.
 • Лікувальна гімнастика.

Ціна кожного етапу лікування різна, залежить від загальної вартості призначених ліків, додаткових методів та клініки. Наступні за лікуванням профілактичні заходи мають важливе обґрунтування – вони перешкоджають поверненню хвороби. Профілактика має безпосередній та тісний контакт із лікуванням, ази профілактики так само важливі, як і дотримання всіх вимог лікаря під час курсу терапії.

Лікування гострої форми

Період загострення потребує прийому антибіотиків, які п'ють курсом. За наявності хламідійної інфекції показані препарати цефалоспоринового ряду.

Тривалість курсового застосування значна, в середньому антибіотики п'ють не менше 3-4 тижнів, щоб запобігти рецидиву хвороби. Іноді лікар продовжує лікування більш тривалий термін, антибіотики поєднують з анальгетиками, щоб зняти біль.

Лікування з прийомом антибіотиків проводять з урахуванням наступних правил:

 1. Обов'язковий бакпосів із визначенням чутливості мікроорганізмів до препарату.
 2. Враховуються побічні ефекти та протипоказання ліків.
 3. Беруть до уваги попередній курс лікування, коли був, які засоби використали результат.

Необхідність додаткових методів лікування визначає лікар, слід пам'ятати, що при гострій формі простатиту протипоказаний масаж, тому що він провокує поширення бактеріальної інфекції по всьому організму з подальшою бактеріємією та сепсисом.

медикаменти від простатиту

Лікування хронічної форми

Важливо пам'ятати, що позбутися хронізації неможливо швидко в принципі, захворювання розвивалося роками і знищити його за кілька тижнів не під силу навіть докам у своїй області, не потрібно вірити на слово тим, хто вилікував хворобу за 2-3 дні. Лікування націлене на усунення вогнища інфекції, відновлення імунітету у чоловіків та роботи передміхурової залози, а також профілактику загострення – на це потрібен час.

Курс антибіотикотерапії триває від 4 до 12 тижнів, при низькій ефективності лікування прийом препаратів триває і надалі. Найчастіше призначають антибактеріальні препарати разом із іншими протизапальними препаратами. У запущених випадках передбачено хірургічне втручання з частковим або повним висіченням передміхурової залози.

Без бактерій та симптомів

Характерна відмінність терапії – відсутність антибіотиків, без патогенної мікрофлори вони просто не потрібні. Але іноді фахівці призначають короткий курс препаратів на 2-4 тижні.

В основі лікування абактеріального простатиту лежить застосування фізіотерапевтичних методів: іонофорезу, УЗ, лазеротерапії, електромагнітних випромінювань та симптоматичної терапії з посиленням імунної системи хворого.

Дієта та зміна способу життя також лежать в основі лікування небактеріального простатиту, показані ванни, альфа-адреноблокатори.

Простатит без симптомів важко виявити, при діагностиці використовують метод ПСА з подальшим призначенням як лікування 2-тижневого курсу антибіотиків. Після цього підбирається індивідуально-симптоматичне лікування.

В цілому лікування будь-якого типу простатиту – явище тривале і не завжди приємне для пацієнта. Крім фізичних незручностей чоловік страждає психологічно, адже торкнута його найцінніша частина тіла – інтимна. Відгуки тих, хто вилікував хворобу, показують, що тільки суворе дотримання приписів лікаря разом із дієтою та зміною способу життя приносить свої плоди. Ціна легковажного ставлення до лікування дуже висока – чоловік втрачає не тільки здоров'я, змінюється все його життя, характер та стосунки з оточуючими. Щоб не допустити цього, необхідно стежити за здоров'ям передміхурової залози та усувати причини розвитку захворювань.