Причини розвитку простатиту, профілактика та лікування

профілактика простатиту

Що таке простатит? Це запальне захворювання передміхурової залози. Передміхурова залоза є тільки у чоловіків, тому захворювання на перший погляд актуальне лише для них, але насправді впливає також на життя постійної статевої партнерки.

Причини захворювання

Від чого виникає простатит? Існує міф, що простатит може виникнути або від бактерій або від переохолодження. Насправді все трохи не так. Бактерії в передміхуровій залозі є завжди, а переохолодження – це лише сприятливий фактор, який може спровокувати початок запалення.

При переохолодженні відбувається порушення мікроциркуляції крові, при якому погіршується постачання крові органів малого тазу. В результаті змінюється кількість крові навколо простати. Кліток крові, які борються з бактеріями, стає меншим, і вони вже не справляються з навантаженням. Виходить, що переохолодження стимулює розвиток запального процесу і є непрямою причиною розвитку простатиту.

Хронічне та гостре захворювання

Як проявляється гострий та хронічний простатит? Симптоми простатиту в гострій формі даються взнаки різким болем, високою температурою, хворобливим сечовипусканням зі слабким натиском. З хронічним простатитом складніше. Його симптоматику легко сплутати з простим нездужанням, тому пацієнт вважає, що нічого страшного не відбувається: десь посидів на холодному, втомився, бо з'їв.

Відомі такі прояви симптомів простатиту у хронічній формі:

 • ниючі болі в промежині;
 • тягнучі болі, що віддають у мошонку;
 • тягнучі болі внизу живота, що віддають у криж, куприк, в статевий член;
 • порушення сечовипускання при простатиті характеризується слабким, то нормальним натиском, але іноді цей симптом буває не виражений;
 • у деяких пацієнтів виникають проблеми з ерекцією, які мають найчастіше психологічний характер, оскільки прямий взаємозв'язок між запаленням у простаті та порушеннями потенції не виявлено.

Профілактичні заходи

Як часто потрібно займатися статевим життям, щоб не було простатиту? Яка профілактика простатиту?

У передміхуровій залозі виробляється так званий секрет простати - в'язка рідина, в якій містяться компоненти, присутні і в спермі. Рідка частина сперми – це секрет простати та секрет насіннєвих бульбашок, які розташовані за передміхурової залозою. У молодому віці у чоловіка завжди є ранкова ерекція, що супроводжується виробленням секрету простати. Якщо не відбувається статевих актів, день у день відбувається його накопичення. Це призводить до застійних явищ, які потім викликають невелике збільшення простати в розмірах і больові відчуття - виникають болі, що тягнуть, в промежині.

Природою задумано, що кожна ерекція має закінчуватися еякуляцією. 30 разів на місяць прокинувся – 30 разів ерекція, отже 30 статевих актів! В урології є загальноприйнята думка, що для профілактики простатиту необхідно в середньому 22 еякуляції, але знову ж таки це просто рекомендації. Насправді здійснити це часом дуже складно, та й потреби у сексі в усіх людей різні.

Які аналізи слід здавати?

Які аналізи при простатиті чи підозрі на нього потрібно здавати? Насамперед це кров на загальний аналіз, а також загальний аналіз сечі.

На консультації лікар-уролог проводить ретельний огляд, під час якого здійснюється пальцеве ректальне дослідження. Лікар оглядає простату, чіпає її, оцінює болючість, консистенцію, еластичність. При цьому виконується забір секрету простати на аналіз.

Дослідження аналізів при простатиті передбачає:

 • Оцінка кількості лейкоцитів. Чим їх більше, тим активніше триває запальний процес.
 • Дослідження секрету простати на бакпосів. Дозволяє виявити, які бактерії викликають запалення, в якій кількості вони представлені і які препарати діють проти них, а які даремні.
 • Взяття мазка на інфекції, що передаються статевим шляхом.
 • Трансректальне ультразвукове дослідження. Це найбільш інформативна процедура, яка дозволяє отримати інформацію про стан простати, її структуру та обсяг.

Скільки займає лікування простатиту за часом?

Все залежить від виду простатиту. При захворюванні, викликаному бактеріями, слід призначати антибіотик. У зв'язку з особливостями пористої будови простати та специфікою кровопостачання цього органу лікування антибіотиками та іншими ліками триває 28 днів.

Кровопостачання у простаті розташоване по периферії, тому протягом 20 днів прийому антибіотика йде накопичувальний ефект, і тільки з 20 по 28 день препарат досягає потрібної терапевтичної концентрації. Ось чому важливо пропити ліки протягом усього періоду, який рекомендував лікар.

Інші препарати

Крім антибіотиків призначають такожнаступні препарати:

 • Пробіотики, що відновлюють мікрофлору кишок.
 • Протигрибкові препарати. При прийомі антибіотиків знижується активність імунної системи, і грибкові захворювання (найчастіше candida albicans або молочниця) починають проявлятися у чоловіків, навіть якщо у них лише одна статева партнерка.
 • Вітаміни.
 • Препарати для покращення мікроциркуляції крові.
 • Антиагреганти, що розріджують кров. Призначаються для того, щоб кров добре постачала тканини і приносила в них призначені ліки.

Немедикаментозне лікування

 • Масаж простати допомагає подолати застійні явища.
 • По-перше, масаж чисто механічно вичавлює слиз, що скупчився в простаті, з бактеріями.
 • По-друге, покращується кровопостачання та лімфовідтік.
 • Фізіопроцедури та апаратне лікування. Добрі результати дає вібролазеромагнітна терапія. Лазер покращує проникність клітинних мембран для ліків, вони проникають у простату, під дією магніту покращується лімфовідтікання, який посилює вібротерапія.

Що буде, як не лікувати?

Якщо не лікувати простатит, то:

 • Підвищується небезпека виникнення чоловічої безплідності. Секрет простати є складовою сперми, тому бактерії і всі продукти життєдіяльності бактерій псують її якість. Сперматозоїди стають менш активними, йде боротьба за поживні речовини (фруктоза, лимонна кислота, цинк) між бактеріями та сперматозоїдами. У результаті сперматозоїди стають слабкими і втрачають здатність до запліднення.
 • Можуть утворюватися різні спайкові процеси в сім'яносних шляхах. Це призводить до того, що сперматозоїди просто не виділяються назовні і не потрапляє до яйцеклітини.
 • Можуть з'явитися регулярні болі, що тягнуть. Іноді деяким пацієнтам щастить, і якийсь час їх нічого не турбує, і вони думають, що хвороба відступила сама собою. Але потім симптоми повертаються та стають більш вираженими.

"Можна" і "не можна" при простатиті

Що можна їсти?

 • Солоне – можна, але без зловживання (підсолювати їжу потроху).
 • Алкоголь – можна у мінімальних кількостях (келих вина або 50 г коньяку, віскі за вечір).
 • Кава – 1-2 чашки на день дозволено, у великих кількостях – забороняється, оскільки кава призводить до звуження судин та погіршення мікроциркуляції крові.

Чи можна займатися статевим життям?

Якщо сама еякуляція не викликає болючих різких відчуттів, то статевим життям жити можна, навіть потрібно. Якщо сексуальний контакт викликає біль або дискомфорт, краще на час лікування утриматися від статевого життя.

Чи можна відвідувати лазні, сауни, хамами?

Тут все залежатиме від того, на якій стадії знаходиться простатит. Якщо це гострий процес із температурою, то відвідувати таким місцям не потрібно. Якщо лікування простатиту відбувається у штатному режимі і немає якихось тривожних симптомів, дозовано відвідування лазні чи басейну не забороняється. Але потрібно до мінімуму скоротити перебування у парилці, а також у холодній воді.

Чи потрібні фізичні навантаження?

Зовсім без фізичних навантажень не можна, посильна фізкультура є найкращим помічником при лікуванні простатиту. Головне – не піддавати організм підвищеному стресові тренування. Можна займатися ходьбою та бігом, присідати тощо.

Щодо велосипеда – тут не все однозначно. Лікарі не рекомендують цей вид спорту чоловікам (якщо тільки у вигляді коротких прогулянок). Коли чоловік сидить на велосипеді, відбувається притискання судин у ділянці малого тазу та промежини, порушується кровопостачання. Прямої залежності немає, але коли мова йде про профілактику, ми намагаємося виключити всі можливі фактори, навіть якщо вони безпосередньо не впливають.

Чи потрібно лікувати статеву партнерку?

Лікування необхідне партнерці тільки якщо виявлена інфекція, що передається статевим шляхом. Власне простатит при сексуальному контакті ніяк не передається, тому лікування партнерці зазвичай не потрібне, хоча обстеження у гінеколога не завадить.